Det er eiendomsmeglingsloven § 4-4, første ledd, som krever at kun ”personer som har bestått eksamen godkjent av departementet, kan være medhjelper til ansvarlig megler”. For medarbeidere som arbeider med oppgjør, kreves ytterligere en særskilt eksamen, jf. andre ledd.
Det har siden lovens ikrafttredelse vært overgangsordninger som unntar medhjelpere fra plikten til å formalisere sin kompetanse. Dette er det nå slutt på, ifølge forskrift om overgangsregler til lov om eiendomsmegling § 1-1. Fra første januar 2011 er det kun tillatt for formelt kvalifiserte medarbeidere å bistå ansvarlig megler med eiendomsmegling.
Klikk her for å se hvilke utdanningsinstitusjoner som tilbyr godkjent eksamen for medhjelpere og oppgjørsmedhjelpere.
Søknadsfrist i uke 10
Det største utdanningsinstitusjonen, Handelshøyskolen BI, har søknadsfrist i uke 10 i 2010 for kandidater til medhjelpereksamen. For medhjelpere er det på BI et 12 studiepoengs kurs á 84 timer kurstimer som tilbys. Oppgjørsmedhjelpere må gjennom et 52 timers kurs godkjent for 6 studiepoeng. Begge kurs avsluttes med skriftlig eksamen.