I februar i år fikk Advokatforeningen beskjed om at finanskrisemidlene som ville tilflyte Namsfogden i april, kunne bli til god hjelp for å gjøre noe med restansene på avholdelse av utleggsforretninger.
Ifølge saksbehandleren som Advokatforeningen nå har vært i kontakt med, vil det imidlertid ta omtrent to år før restansene er helt borte.
Namsfogden peker på tre ulike forhold som har betydning for saksbehandlingtiden:
- Namsfogden har i dag for lite bemanning i forhold til det som er ønsket bemanningssituasjon. De rekrutterer stadig nye folk (bl.a. etter at de har mottatt finanskrisemidler), men vil fortsette med denne nyrekrutteringen en stund fremover.

- Namsfogden avholder i dag flere utleggsforretninger enn de mottar, hvilket vil si at de er på vei til å korte ned restansene.
- Namsfogden prøver ut en forsøksordning for å finne en rasjonell måte å jobbe på. Denne tilsvarer måten de jobbet på slutten av 80-tallet når det var store restanser. I korte trekk går forsøksordningen ut på følgende: Det er mange gjengangere blant utleggsforretningene. En person kan ha flere saker på seg. Namsfogden tar i dag for seg ett og ett postområde eller tilsvarende, i stedet for å ta sakene i den rekkefølgen de kommer inn. Hensikten med denne ordningen er å se om man kan korte ned restansene ved å gjøre noe med gjengangerne.
Rettssikkerhetsproblem
- Advokatforeningen beklager at det fortsatt er så lang saksbehandlingstid hos Namsfogden. Ettersom det vil kunne ta lang tid å få sikret et sivilt krav gjennom namsmyndighetene, må dette sees på som et rettssikkerhetsproblem, sier Advokatforeningens generalsekretær Merete Smith.
- Ironisk nok er det nettopp i forbindelse med en økonomisk nedtur at man vil ha behov for å sikre sivile krav så fort som mulig. Samtidig ser vi at saksbehandlingstiden i stedet øker som en naturlig konsekvens av finanskrisen, fortsetter hun.
- Denne saken viser at det er viktig med rask handlekraft fra offentlige myndigheters side når krisen først er et faktum. Om to år vil de fleste pengene som det hadde vært mulig å sikre, forlengst være borte, avslutter MereteSmith.