Bransjeundersøkelsen viser at omsetningsøkningen fra 2005 til 2007 skyldes en kombinasjon av økt etterspørsel etter advokattjenester og en økning i de gjennomsnittelige timeprisene på disse tjenestene.
|
Figur 1 Totalmarkedet for advokattjeneste

|
Næringsslivsegmentet klart størst
Deler man totalomsetningen på 9,5 milliarder kroner på kundesegmenter, står næringslivssegmentet for den klart største delen med 68 prosent, mens det private og offentlige segmentet kombinert står for 32 prosent.
Tendensen med at næringslivssegmentet øker sin andel av totalomsetningen i perioden fra 2003 til 2005 fortsetter frem til 2007, og således gjenspeiler undersøkelsen det gjennomgående høye aktivitetsnivået i næringslivet i denne perioden.
Som en indikator på denne utviklingen kan det vises til at det i 2003 var fire nye aksjenoteringer på Oslo Børs. Dette tallet steg til 19 i 2004, og har ligget mellom 30 og 40 i årene frem til og med 2007.
Last ned bransjeundersøkelsen 2007