Nyhet

Advokatforeningen på budsjetthøring i Stortinget

Leder av Forsvarergruppen i Advokatforeningen, Mette Yvonne Larsen og samfunnskontakt i Advokatforeningen, Martin Kaasgaard Nielsen.
Under budsjetthøringen i Stortingets justiskomité møtte leder av Forsvarergruppen, Mette Yvonne Larsen, på vegne av Advokatforeningen. Hun løftet to sentrale temaer: behovet for å holde Advokattilsynet uavhengig, og bekymringen for svært høye egenandeler i den nye rettshjelpsforskriften.

Advokattilsynet må stå utenfor statsbudsjettet

Advokattilsynet ble etablert 1. januar 2025 da advokatloven trådte i kraft. I likhet med det tidligere Tilsynsrådet for advokatvirksomhet, er dagens Advokattilsyn finansiert gjennom bidrag fra advokatene. Advokatforeningen mener derfor at det er prinsipielt galt at tilsynet foreslås innlemmet i statsbudsjettet.

– Vi er svært bekymret for at advokattilsynet skal finansieres over statsbudsjettet, fordi det kan rokke ved advokaters uavhengighet. Vi skal være uavhengige, det trenger vi og det trenger ikke minst våre klienter, sa Larsen i høringen.

En plassering i statsbudsjettet vil innebære statlige styringssignaler og mulighet for politisk påvirkning gjennom tildelingsbrev og styringsdialog. Dette mener Advokatforeningen er i strid med advokatlovens intensjon om å styrke advokatenes uavhengighet.

Rettshjelpsmottakere risikerer gjeldsfelle

Det andre hovedpunktet gjaldt den nye rettshjelpsforskriften som ble vedtatt tidligere i høst. Forskriften åpner for at rettshjelpsmottakere kan måtte betale opp mot 99 prosent av advokatens salær i behovsprøvde saker. 

Advokatforeningen advarer mot at ordningen kan føre til at mennesker i en vanskelig livssituasjon tar på seg gjeld de ikke forstår omfanget av.  

– 99 prosent kan ikke kalles fri rettshjelp. Det er nesten et hån mot de som er det rettshjelpssøkende publikum, sa Larsen

Advokatforeningen mener at en ordning som skal sikre tilgang til rettshjelp for dem som trenger det, må være utformet slik at den faktisk gir reell hjelp, ikke gjeldsbelastning.