Høring

Forslag til ny samleforskrift til oreigningslova

Adressat
Justis- og beredskapsdepartementet
Skrevet av
Skjønns-, ekspropriasjons- og vassdragsrett
Sendt 10. oktober 2025

1    Innledning

Advokatforeningens tillitsvalgte advokater utfører et omfattende frivillig og ulønnet arbeid for å ivareta rettsstaten, rettssikkerheten og menneskerettighetene. En del av dette arbeidet består i å utarbeide høringsuttalelser. 

Advokatforeningens høringsarbeid er organisert i 29 lovutvalg, oppdelt etter særskilte rettsområder og rettslige interesseområder. Om lag hundre høringsuttalelser utarbeides av Advokatforeningens tillitsvalgte advokater hvert år.

Alle våre høringsuttalelser er forfattet av advokater med ekspertise innenfor det rettsområdet som lovforslaget gjelder. En ekspertise som ikke er hentet kun fra juridisk teori, men fra advokatenes praktiske erfaring med å bistå sine klienter – i den norske rettsstatens hverdag. Denne høringsuttalelsen er skrevet ut fra Advokatforeningens ønske om å bidra til gode lovgivningsprosesser, og gode lover. 

2    Sakens bakgrunn

Vi viser til høringen til Justis- og beredskapsdepartementet, publisert den 9. juli 2025, med høringsfrist den 10. oktober 2025. 

Høringen gjelder ny samleforskrift til oreigningslova. 

Denne høringsuttalelsen er i hovedsak utarbeidet av Advokatforeningens lovutvalg for skjønns-, ekspropriasjons- og vassdragsrett. Lovutvalget består av Bjørn Stordrange (leder), Sven Farbrot, Jarle Wallevik Holstrøm, Chirsti Erichsen Hurlen og Birgitte Bie Mørkved, som alle har lang erfaring og kompetanse innenfor det aktuelle rettsområdet.  

3    Kommentarer til forslagene

Advokatforeningen mener det er hensiktsmessig at det utarbeides en samleforskrift. 

3.1    Til høringsnotatets punkt 1

Departementet ber i punkt 1 om innspill på eventuelle delegeringer som ikke er omtalt, men som bør videreføres. Advokatforeningen kan ikke se at det foreligger tidligere delegeringer som ikke er omtalt i forskriftsutkastet. 

3.2    Til høringsnotatets punkt 2.5

I punkt 2.5 stilles det spørsmål ved om det bør være adgang for et departement til å avslå søknader om ekspropriasjon, for eksempel hvis det er åpenbart at søknaden skal avslås. Advokatforeningen ser at en slik adgang kan være praktisk, men støtter likevel forslaget om ikke å gi departementene en slik generell adgang. Departementene vil fortsatt forberede saken, og man unngår ved forslaget en situasjon der departementene tolker vilkårene for avslag ulikt.

3.3    Til høringsnotatets punkt 4.2.1

Advokatforeningen støtter forslaget om å ikke videreføre nummer 1 i forskrift 2. juni 1960 nr. 4, gitt i medhold av oreigningslova § 29. At partene oppfordres til å søke en løsning i minnelighet, er tilstrekkelig regulert i oreigningslova § 12 andre ledd første punktum.

Advokatforeningen støtter forskriftsutkastets forslag om fordeling av myndighet mellom statsforvalter og departement. 

4    Oppsummering

Advokatforeningen støtter forslaget til ny samleforskrift til oreigningslova.

 

                                                Vennlig hilsen

 

Siri Teigum                                                                                  Merete Smith
leder                                                                                            generalsekretær